Nosí kominíci štěstí?

Nosí kominíci štěstí? Proč se říká, že kominíci nosí štěstí? Jaký je původ této pověry?

Někteří lidé, když vidí jít po ulici kominíka, chtějí se ho dotknout nebo se chytí za knoflík. Prý to má přinést štěstí. Kominík odjakživa platil za symbol štěstí. Dnešní situace je taková, že kominíků je málo, navíc většina z nich vyměnila klasický černý oděv za montérky. Proto si lidé kupují předměty – kominíčky pro štěstí (obrázky, sošky, amulety, talismany).

Jaký je původ této pověry?
Dříve po vymetání komínů před koncem roku kominík rozdával kalendáře s větou:  Hodně štěstí v novém roce přeje Váš kominík! To mělo význam, že dobře vymetený komín a táhnoucí kamna přinášejí pohodu a klid do domácnosti. Kominík byl symbolem domácí pohody a tepla. Některým lidem svým pracovním oděvem připomínal čerta, díky tomu někteří lidé věřili, že kominík má moc ovládat (zahánět) zlé duchy. Také se věřilo, že kouř v kamnech z domu vyhání zlé duchy.

Nebezpečí této pověry
Na prahu nového roku lidé umisťují postavičky kominíčka na vchodové dveře, aby měli po celý rok štěstí. Někteří lidé mají postavičku kominíčka pro štěstí v bytě celý rok. Opravdu může předmět kominíček (nebo jiný předmět) sám o sobě (nadpřirozeně) lidem přinášet štěstí? Nemůže! Pokud má někdo víru, že nějaký předmět sám osobě, dokáže něco zhmotnit (finanční prosperitu, uzdravení…), provozuje magické myšlení, vytváří magický (okultní) rituál. Díky tomu člověk zve k sobě démony (padlé anděly). Provozování okultismu a víra něj vždycky přitahuje démony! V domácnosti, kde se nachází kominíček pro štěstí, nějaký předmět pro ochranu (andělíček, lapač snů, předmět růženec), a člověk má víru, že tento předmět může nadpřirozeně něco zhmotnit, mají volné působiště démoni. Obyvatelé tohoto objektu jsou pod silným démonickým útlakem. To se může projevovat nějakou fyzickou nemocí, depresí, člověk může prožívat stavy strachu bez příčiny, nastávají časté hádky mezi manžely, člověk má časté noční můry atd. Pozor, pokud se někde vykonává okultní rituál (jasnovidectví, proutkaření, akupunktura, jóga atd.), toto místo se zasvěcuje teritoriálním démonům! Pokud někdo vysloví nad nějakým předmětem přání (má víru), aby mu tento předmět nadpřirozeně něco zhmotnil (např. ochranu), vykonává magický (okultní) rituál!