Co je kronika
Kronika je dílo (zpravidla kniha nebo soubor knih), které má v chronologickém sledu zachycovat dějinné události. Člověk, který vytváří kroniku se nazývá kronikář. Kronikář má psát do kroniky pravdivé informace. Kroniky byly hlavním žánrem středověké dějepisné literatury. Mezi významné kroniky českého středověku patří: Kosmova kronika, Zbraslavská kronika, Dalimilova kronika, Kanovník vyšehradský, Mnich sázavský… Kroniky dodnes vedou některá města, obce, školy, spolky…
Co je psáno v kronice, není vždy pravda
Někteří lidé se mylně domnívají, že všechno, co je psáno v kronikách, je pravda. Ve vší úctě musím napsat, že pouze naivní člověk si může myslet, že zdrojem pravdy je něco ze světa (historické dokumenty, kroniky, věda, Wikipedie, média…). Je potřeba mít na mysli, že celý svět leží ve Zlu (1. Jan 5,19). Je problém, že z historických dokumentů (kronik a jiných) vychází školní výuka historie. Pravda je taková, že ne všechny kroniky podávají reálný obraz dějin. Pokud školní výuka historie vychází z nepravdivých historických dokumentů, žáci se učí lži. Další věc je účelová falzifikace historie. Správně se říká, že dějiny píší vítězové. Vítězové zpravidla falšují historii, manipulují s fakty, zamlčují…
Doporučený článek k prostudování: Škola, vzdělávací proces a ďábel
Dále je potřeba vědět, že kdejaký kronikář vycházel z pověstí, legend a vlastních smyšlenek. Nejeden kronikář do kroniky zavedl i postavy a události ze starých lidových pověstí, nebo si příběhy sám hanebně vymýšlel. Jedním z kontroverzních kronikářů byl Václav Hájek z Libočan (kronikář, spisovatel a katolický kněz). Hájek je označován za největšího fabulátora, který se nesnažil jen o popis událostí, ale i o domýšlení (vlastní představy, vymýšlení aj.). Co když si větší část své kroniky, včetně známých a oblíbených pověstí o Bivoji a Horymírovi, prostě vymyslel?
Většina panovníků měla zájem zaznamenat dobu své vlády (pro další generace). Jsou ale tyto údaje spolehlivé, pravdivé? Nejsou polovičaté, přikrášlené? Co když jsou v nich zahrnuty vlastní představy, emoce, vize, sny nebo doslovné lži?
Závěr
Kroniky mají podávat pravdivý obraz dějin, zpravidla chronologický a ucelený. Pravý kronikář by měl být objektivní, měl by dát stranou své pocity a s nimi spojené subjektivní názory. Málokdo však byl takový… Není dobré se spoléhat na pravdivost historických dokumentů. V historii bylo zaznamenáno tolik podvodů: Hitlerovy deníky, pitva mimozemšťana, zfalšované kostry, piltdownský člověk (podvržená fosilie), lebka člověka neandertálského (Slovensko, 1988)… Někteří historikové, vědci, archeologové, sběratelé a další, mají až maniakální potřebu prosadit se, zviditelnit se. Tito lidé jsou ochotni zajít hodně daleko…
Neargumentujme nějakou kronikou, školskou výukou, vědeckými poznatky… Spoléhejme se na Boží slovo, neboť tam je pravda! Pravda je to, co řekl Bůh. Amen.
„Veškeré Písmo je vdechnuté Bohem a je nanejvýš užitečné. Vyučuje nás a usvědčuje, napravuje a vychovává ve spravedlnosti, aby byl Boží člověk dokonale připraven a vybaven ke každému dobrému dílu.“
Bible 21, 2. Timoteus 3,16-17„Žijeme totiž vírou, a ne viděním.“
Bible 21, 2. Korintským 5,7