Kolský vrt – zvuky pekla?

Kolský vrt. Sovětům se prý v roce 1989 podařilo provrtat až do „pekla“. Je to pravda?

Američané se se v období tzv. studené války rozhodli vydat do nitra země. V roce 1961 se rozhodli se udělat hluboký vrt v Tichém Oceánu. Sověti na sebe nenechali dlouho čekat a ve stejném roce sovětský vůdce Nikita Chruščov dal příkaz Ameriku v průzkumu hlubin předehnat. V Murmanské oblasti ve vzdálenosti 10 km od města Zapoljarnyj na území geologického Baltského štítu, byl v roce 1970 hlouben superhluboký vrt. Vrt dosahuje hloubky 12 261 metrů. S rozpadem Sovětského Svazu byl projekt zastaven. Státu došly peníze, podobné projekty se staly nepotřebnými. Neoficiálně se prý podařilo narazit na strop „pekla“ (konspirační teorie). Dokonce prý z vrtu vylétl jakési hořící démonický netvor, který mluvil rusky a  vědcům vyhrožoval.  V současnosti je vrt zapečetěn a všechny přilehlé objekty včetně vrtné věže zbourala likvidační četa.

Koloský vrt

Legenda
Kolský superhluboký vrt je znám nejen tím, že byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, ale i tím, že se sovětům údajně podařilo „provrtat do pekla“. Ruští inženýři měli do vrtu spustit mikrofon, který měl zachytit nářky mučených lidí. Od druhé poloviny 90. let minulého století se tato legenda začala šířit i internetem. Někdo vytvořil nahrávku, která měla prokazovat, že „peklo“ existuje v nitru země. Analýzou zvuku však bylo zjištěno, že se jedná o část soundtracku z hororu Krvavý Baron (1972), který byl částečně remixován.

Pravda o koloském vrtu
Je možné, aby nějaký člověk z vrtu něco slyšel? Ano. Ale mohlo se ale jednat o zvuky vznikají vzájemným třením hornin, deformací vrtajícího nástroje, potrubí či zvuky plynů. Když v 90. letech vznikl internet, tak se někdo dočetl o této legendě a zremixoval soundtrack ze zmíněného filmu. Nebo snad věříte těm báchorkám o hořícím stvoření, které vylétlo z vrtu?

Pravda o „pekle“
Před vzkříšením je nemožné, aby někdo byl v nějakém obnoveném těle. Podle Božího slova existuje duchovní prostor, které se nazývá „šeol“ (hebrejsky) a „hádes“ (řecky), nebo také hrob, podsvětí. V tomto prostoru jsou pro den soudu „uloženy“ duše křesťanů a hříšníků. „Šoel“/“hádes“ je místo, které je rozdělené („velikou propastí“) na dvě části – část pro spasené a část pro ztracené. Více článek Jak je to s peklem. Existuje peklo?