Kolský vrt – zvuky „pekla“?

Kolský vrt je nejhlubší vrt na světě. Sovětům se prý v roce 1989 podařilo provrtat až do „pekla“. Je to pravda?

Američané se v období tzv. studené války rozhodli vydat velmi hluboko do země. V roce 1961 se rozhodli udělat hluboký vrt v Tichém Oceánu. Sověti na sebe nenechali dlouho čekat a ve stejném roce sovětský vůdce Nikita Chruščov dal příkaz Ameriku v průzkumu hlubin předehnat. V Murmanské oblasti ve vzdálenosti 10 km od města Zapoljarnyj, na území geologického Baltského štítu, byl v roce 1970 hlouben superhluboký vrt. Vrt dosahuje hloubky 12 261 metrů. S rozpadem Sovětského Svazu byl projekt zastaven. Státu došly peníze, podobné projekty se staly nepotřebnými. Neoficiálně se prý podařilo narazit na strop „pekla“. Dokonce prý z vrtu vylétl jakési hořící démonický netvor, který mluvil rusky a  vědcům vyhrožoval.  V současnosti je vrt zapečetěn a všechny přilehlé objekty včetně vrtné věže zbourala likvidační četa.

Koloský vrt
Koloský vrt v dobách své slávy

Legenda
Kolský superhluboký vrt je znám nejen tím, že byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, ale i tím, že se sovětům údajně podařilo „provrtat do pekla“. Ruští inženýři měli do vrtu spustit mikrofon, který měl zachytit nářky mučených lidí. Od druhé poloviny 90. let minulého století se tato legenda začala šířit i internetem. Někdo vytvořil nahrávku, která měla prokazovat, že „peklo“ hluboko pod zemským povrchem existuje. Analýzou zvuku však bylo zjištěno, že se jedná o část soundtracku z hororu Krvavý Baron (1972), který byl částečně remixován.

Závěr
Zvuky z Kolského vrtu jsou podvrch. Když v 90. letech vznikl internet, tak se někdo dočetl o této legendě a zremixoval soundtrack ze zmíněného filmu. Nebo snad věříte legendě o hořícím stvoření, které vylétlo z vrtu?

Co se týče „pekla“, Bible se nezmiňuje o tom, že nespasení (svévolníci) jdou v okamžiku své pozemské smrti na mučidla do „pekla“ k démonům. Před vzkříšením je nemožné, aby někdo byl v nějakém obnoveném těle, prožíval pocity apod. Existuje duchovní prostor, které se nazývá „šeol“ (hebrejsky) a „hádes“ (řecky), nebo také hrob, podsvětí, záhrobí. V tomto prostoru jsou „uloženy“ duše spasených (křesťanů) a duše nespasených (antikristů). „Šoel“/“hádes“ je místo, které je rozdělené („velikou propastí“) na dvě části – část pro spasené a část pro ztracené.