Je možné dělat Večeři Páně „vzdáleně“, např. přes internet? Něco takového je nebiblické a závadné!
Večeře Páně „vzdáleně“ (přes internet, po telefonu)?
Co se týče Večeře Páně, Boží slovo vždy hovoří o fyzickém shromáždění církve – o fyzickém přijímání chleba a vína z jednoho kalichu. Večeře Páně jednoznačně vyžaduje fyzickou (osobní) přítomnost všech křesťanů, jejich skutečné předávání a přijímání chleba a vína z jednoho kalichu. Je nebiblické předávat si mezi sebou fyzický chléb a kalich s vínem symboliky, např. přes internet. Níže uvedený verš nám mj. ukazuje, že Večeři Páně si nemůže dělat křesťan sám.
„Když jsme se prvního dne po sobotě sešli k lámání chleba, Pavel k nim mluvil, a protože se druhý den chystal odejít, protáhl svou řeč až do půlnoci.“
Bible 21, Skutky 20,7
Nemůže být více chlebů a více vín! Kdo tak činí, narušuje jednotu. Všichni ti, kteří se účastní Večeře Páně, mají rovnocenný podíl na jedné oběti. Pokud by tedy někdo jedl svůj chléb a pil své víno „vzdáleně“ (odděleně), už nemá podíl na jedné oběti.
Pavel (Boží slovo) jasně říká, že Kristovým tělem je nazvána nejen církev, ale také chléb, který jíme během Večeře Páně. Není pochyb o tom, že v následujících verších je kladen důraz na jednotu církve během Večeře Páně.
„Kalich požehnání, za který děkujeme – není to snad společenství Kristovy krve? Chléb, který lámeme – není to snad společenství Kristova těla? Jako je jeden chléb, tak jsme jedno tělo. I když je nás mnoho, sdílíme jeden chléb.“
Bible 21, 1. Korintským 10,16-17
Závěr
Večeře Páně je památkou a připomínkou Pánovy smrti a vzkříšení, a zároveň vyhlížení Jeho návratu. Večeře Páně je sice přikázáním („Toto čiňte na mou památku!“), ale nesmí se z toho stát rutina. Každý by měl přistupovat s velkou vážností a měl by to brát jako slavnost. Večeře Páně nám ukazuje na důležitost shromáždění církve. Večeře Páně je společenství s Kristem u společného stolu ve fyzické přítomnosti sourozenců v Kristu, kteří se znají a vytvářejí jednu rodinu. Je tedy nebiblické a závadné, aby jí někdo dělal „vzdáleně“ – přes internet, po telefonu apod. Večeře Páně vykonávaná „vzdáleně“, to už není Večeře Páně! Pozor, kdo přistupuje k Večeři Páně nehodně, přivolává na sebe Boží soud! Amen.
„Předal jsem vám to, co jsem sám přijal od Pána: Pán Ježíš v tu noc, kdy byl zrazen, vzal chléb, vzdal díky a lámal se slovy: „Toto je mé tělo, které se dává za vás. To čiňte na mou památku.“ Právě tak vzal po večeři kalich se slovy: „Tento kalich je nová smlouva v mé krvi. Kdykoli z něj pijete, čiňte to na mou památku.“ Kdykoli jíte tento chléb a pijete tento kalich, zvěstujete Pánovu smrt, dokud nepřijde.
Kdo by tedy jedl tento chléb a pil Pánův kalich nehodným způsobem, takový se proviní proti Pánově tělu a krvi. Ať každý sám sebe prověří, než bude jíst z toho chleba a pít z toho kalichu. Kdo totiž jí a pije, aniž by si uvědomoval, že jde o Pánovo tělo, takový jí a pije své vlastní odsouzení. To proto je mezi vámi tolik slabých a nemocných, a mnozí dokonce umírají.“
Bible 21, 1. Korintským 11,23-30